Wybór tych kilku prac, które miały zostać nagrodzone wydawał się niemożliwy. Jury poproszone o wskazanie swoich typów, nie mogło znaleźć jednej jedynej wygranej drużyny. Inaczej na prace będzie patrzył historyk, dla którego liczy się dokładne odzwierciedlenie postaci, a inaczej nauczyciel plastyki, który zwróci uwagę na kompozycję zdjęcia, wykorzystane kolory. Polonista, pasjonat książek natomiast będzie miał sentyment do pisarzy. Kompletnie inne zdanie będzie miała młodzież szkolna, która dostrzeże charyzmę, świeżość na zdjęciu. Tak też było z naszym jury. Dlatego poproszeni o zdanie i ocenienie prac zostali wychowawcy grup. Za to każdy z nas nauczycieli sercem jest za pracami swoich podopiecznych. Jednak z puli wszystkich prac trzeba było wybrać te najlepsze. A oto i oni:
I miejsce Lena Rogowiec jako Maryla Rodowicz – jury przyznało nagrodę za ogromny urok, piękne kolory, gitarę, pompony, rekwizyty. Fotografia przez swoje barwy od razu przyciąga wzrok, a w głowie zaczynamy bezwiednie nucić „Kolorowe jarmarki”. Cała fotografia w pełni oddaje charakter postaci Maryli Rodowicz.
II miejsce – Róża Zorant jako Maria Skłodowska-Curie – bardzo trudno jest zapozować tak młodej osóbce do zdjęcia. Inaczej będzie zachowywać się świadomy swojego ciała sześciolatek, a inaczej czterolatek. Zdjęcie Róży, jej spojrzenie i postawa, gra świateł i dbałość o szczegóły, sprawiły, że jej zdjęcie zasłużyło na nagrodę.
III miejsce – Maria Kowalska jako Iga Świątek – u Marysi zadziałało zupełnie coś innego. Tutaj nie ma żadnej dekoracji, kolorowego tła. A jednak to jak pozuje, kontrast pomiędzy czernią i bielą, sprawia że mamy ochotę patrzeć na jej fotografię.
Wyróżnienia:
Wiktoria Rembecka jako Lech Wałęsa – Wiktoria tak dobrze wcieliła się w postać Lecha Wałęsy, że trudno było ją rozpoznać. Ta drobna i delikatna dziewczynka ma w spojrzeniu ogromną moc. Zachowana kompozycja zdjęcia, charakteryzacja, ręcznie wykonane dekoracje zasłużyły na wyróżnienie.
Szymon Wójtowicz jako Janusz Korczak – Szymon wybrał postać naszego patrona – Janusza Korczaka, przyjaciela dzieci. Ciężko uwierzyć, że pod tą łysiną i brodą skrywa się chłopiec. Uroku zdjęciu dodaje siostra Szymona trzymana na kolanach. Piękny duet.
Zuzanna Plezia jako Beata Szydło – Kolejna śliczna dziewczynka, tym razem wcieliła się w postać dostojnej, silnej pani polityk. Charyzma Zuzi, jej mina pełna zacięcia, sprawiła, że urzekła młodzież szkolną.
Zuzanna Rama jako Wisława Szymborska ex aequo Łucja Rama jako Olga Boznańska – Dziewczynki jako siostry bliźniaczki ciężko rozdzielić. Każda z nich na fotografiach przedstawia inną postać. Panie, żyjące w zupełnie różnych czasach, zajmujące się czymś innym. Jednak przekorne podejście do tematu, unowocześnienie obu postaci, sprawiły, że prace urzekły jury. Nic na zdjęciach nie znajduje się tam przypadkiem. Każdy detal odnosi się do postaci, której dotyczy zdjęcie.
Adam Piskórz jako Robert Kubica – Adama zdjęcie to ukłon w stronę zdjęć obrabianych cyfrowo. Nie, Adaś nie śmiga na torze. To tylko magia programów komputerowych. Jednak to właśnie dzięki dynamicznym samochodom i pięknemu śmiechowi Adasia, zdjęcie również zasługuje na wyróżnienie.
Chcielibyśmy tutaj opisać wszystkich, bo każda praca jest przecudowna, każda ma swój urok i w każdej da się znaleźć mnóstwo pozytywnych cech. Każdy z uczestników włożył dużo pracy w pozowaniu do fotografii. Na zdjęciach znalazło się kilka Marii Skłodowskich-Curie, chyba najsłynniejszej Polki na świecie. Mamy Kilku Mikołajów Koperników, są postaci historyczne, ze świata polityki, sztuki, pisarze, ale także współcześni sportowcy. Bo kto nie zna Roberta Lewandowskiego? Dlatego, każdy uczestnik dostał prezent, bo na niego w pełni zasługuje. Gratulujemy zwycięzcom!
Bo pewnie jest tak, że w prawdę trzeba wierzyć,
a w bajkę chce się wierzyć; w bajkę i ładny sen.
I to się nazywa marzenie.
14-100 Ostróda
ul. Plebiscytowa 50