Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Nie ma dzieci są ludzie….”

20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Każdego człowieka, niezależnie od wieku, kraju pochodzenia, koloru skóry, czy wyznawanej religii należy traktować z godnością i należytym szacunkiem. Każde dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Dziecku świadomemu swoich praw łatwiej jest się obronić przed krzywdzeniem, dyskryminacją, przemocą, bo wie, że istnieją instytucje, które powinny i mogą mu pomóc. Dlatego też w naszym przedszkolu w tym szczególnym dniu zostały przekazane dzieciom informacje o ich prawach m.in. do:

- imienia i nazwiska

- opieki zdrowia i życia

- życia w rodzinie

- równego traktowania

- ochrony przed porzuceniem i wykorzystywaniem

- edukacji i zabawy

- miłości

- radości

- szacunku

- do wypowiedzi

- bycia dzieckiem

Na zajęciach dzieci z grupy Krasnoludki dowiedziały się m.in. co to jest prawo?,  wysłuchały wiersza: M. Brykczyńskiego „Prawa dziecka”, poznały postać Janusza Korczaka – przyjaciela dzieci oraz patrona naszego przedszkola. W przekazywaniu najważniejszych informacji o prawach dziecka pomagał bohater powieści Janusza Korczaka – Król Maciuś Pierwszy. Dzieci poznały jego historię. Na koniec zajęcia dzieci w ramach prawa do miłości pokolorowały według własnego pomysłu serduszka.

Każdemu dziecku przysługują prawa dziecka, tak jak każdemu dorosłemu przysługują prawa człowieka.

Data dodania: 2021-12-07 08:38:50
Data edycji: 2021-12-07 08:42:27